Home > Nasajem S masajem

Slovo dalo slovo a cestovatelé se rozhodli, že jejich cílem bude černý kontinent. A právě z první cesty vznikla poutavá knížka nazvaná Tanzánie – V zemi Masajů, kterou z deníkových poznámek sepsal Rosa a Dušek mu pomáhal vzpomínkami a výběrem fotografií.  „Musím si vždy všechno hned zapsat, jinak to rychle zapomenu,“ usmívá se Rosa. Křest knihy se uskutečnil v pátek 28. září v českoskalické sokolovně na třetím hudebním festivalu People for Africa aneb Nasajem s Masajem.

Čtivý cestopis pokřtili sektem Karel Šůcha, šéf kapely Laura a její tygři, která byla hlavní hvězdou festivalu, a malíř Jan Skořepa z Kuksu, žák legendárního Zdeňka Buriana. Ten je v Africe jako doma, jezdí tam už 17 let a místní mu neřeknou jinak než bílý Tanzánec. Výtěžek z koncertu a částečně také z prodeje knihy, bude věnován na pomoc více než stovce sirotků ve škole Majengo v tanzanské vesnici Mto wa Mbu.

Na první společnou cestu se Rosa s Duškem vypravili 4. ledna 2010. Třiatřicetidenní pobyt mapuje deníkovým způsobem knížka, která je doplněna černobílými fotografiemi. Cestopis nepopisuje pouze krásy africké přírody, ale je nabitý mnoha zážitky, setkáními s tamními obyvateli i zvyky. „Po opuštění vesnice se krajina začíná měnit. Vjíždíme obklopeni horami do kaňonu. Pod úpatím hory zahlédneme občas klasické masajské vesnice, kruhové bomy obklopené ohradou z roští na ochranu krav, koz a lidí. Děti z těchto vesnic k nám běží jako o závod, a i když to mnohokrát nestihnou, vždy nám mávají a smějí se na nás…“ zapisuje do deníku Rosa.

Pro africký pobyt cestovatelů je však důležité navázání nových přátelství. „Za zásadní považujeme seznámení s Masajem Mezhakem Zakariou, kamarádem malíře Honzy Skořepy. Právě Mezhak byl člověk, který byl iniciátorem toho, aby vznikla naše pomoc tanzánským školákům,“ vzpomíná autor knihy s tím, že si Tanzánii jako cíl cest i charitativní pomoci zvolili díky poloze, teplu a překrásné přírodě.

To už byl jen krok k rozhodnutí uvést myšlenku pomoci do praxe. „Nejdříve jsme se domluvili, že pomůžeme dostavět malou školku ve vesnici Mto wa Mbu.  V ní se děti učí jednotnou řeč – svahilštinu. Dochází tam děti z 58 kmenů, které jsou ve vesnici, a ty se musejí naučit jednotnou řeč, aby mohly jít do první třídy. Škola se otevírala 1. ledna letošního roku a v létě už prvních osmnáct dětí dostávalo pololetní vysvědčení,“ řekl Rosa.

Tentokrát však chtějí pomoci sirotkům, kterých je v Africe velké množství. „Nyní máme ještě větší cíl. Rádi bychom pomohli postavit ubikaci, kuchyň a toalety pro desítky sirotků z okolí vesnice Mto wa Mbu,“ představují další ze svých charitativních záměrů cestovatelé. Už v půlce října opět sednou do letadla směr Tanzánie, aby pokračovali ve své bohulibé misi. „Domů se vrátíme před Vánoci, ale v budoucnu bychom chtěli trávit půl roku v Africe a druhou část u nás doma,“ plánují Jiří Rosa a Václav Dušek.

Knížku Tanzánie – V zemi Masajů zakoupíte v prodejně Obuvi Hany Rosové v ulici Boženy Němcové v České Skalici.